Jakie są skutki wycofania mieszkania z działalności gospodarczej
Zdarza się, że przedsiębiorca wycofuje lokal mieszkalny z ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie firmy i przekazuje go do swojego majątku prywatnego. Czynność taka może powodować konsekwencje podatkowe.
Optymalizując rozliczenia funkcjonowania działalności gospodarczej podatnicy korzystają z możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu całości lub części wydatków związanych z utrzymaniem i eksploatacją lokalu mieszkalnego, które jest wykorzystywane do celów prowadzonej przez nich działalności. W ten sposób przedsiębiorca może obniżyć częściowo swoją podstawę opodatkowania, a tym samym zapłacić niższy podatek.
Przykład
Jan Kowalski prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w której wykonuje tłumaczenia z języków obcych. Podmiot gospodarczy jest zarejestrowany i prowadzony w jednym z prywatnych mieszkań przedsiębiorcy, które wprowadzone zostało do ewidencji środków trwałych. Na potrzeby swojego biura tłumaczeń pan Jan wykorzystuje 100 proc. powierzchni użytkowej mieszkania. W takiej sytuacji wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez pana Jana działalności. Wydatki te to np. czynsz, media, odpisy amortyzacyjne i podatek od nieruchomości.
Zdarza się jednak, że przedsiębiorca wycofuje lokal mieszkalny z ewidencji środków trwałych prowadzonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta